HusArt – Budowa energooszczędnych domów szkieletowych
Facebook
ClassicArt
Klasyczne domy dla ceniących prostotę i wygodę.
ModernArt
Nowoczesne i funkcjonalne domy z najnowszych materiałów.
WoodArt
Drewniane i funkcjonalne domy o różnym przeznaczeniu.

Technologia

Trochę Historii

Budownictwo drewniane szkieletowe nie jest jedynie trendem mody współczesnej. Już pod koniec XIX wieku zdobyło uznanie w Ameryce Północnej, Skandynawii, Japonii i Niemczech. Ten rodzaj budownictwa rozwinął się w ostatnich latach tak dalece, że dzisiaj domy szkieletowe drewniane, spełniają najwyższe wymagania jakościowe, pozostając przy tym bezkonkurencyjne jeśli chodzi o możliwości konfiguracji i cenę. To jedyny rodzaj budownictwa – które przy tak niskich kosztach budowy, oferuje tak dalece idącą uniwersalność, trwałość oraz estetykę. Ponadto – dzięki ogromnej elastyczności w sposobie rozmieszczania elementów konstrukcyjnych, śmiało możemy zaryzykować twierdzenie, że zaprojektujemy dla Państwa dokładnie taki dom jaki sobie Państwo wymarzą, a później go wybudujemy.

W technologii domów gotowych, prefabrykacja elementów ściennych, stropowych i dachowych odbywa się w hali produkcyjnej na specjalnych stołach montażowych zapewniających dokładność wymiarów i jakość poszczególnych elementów. Pozwala to uchronić drewno konstrukcyjne oraz materiały izolacyjne przed wilgocią, zapewnia też większe bezpieczeństwo i higienę pracy.Dalszy proces budowy, czyli montaż i wykończenie prowadzony jest na placu budowy, na przygotowanej płycie fundamentowej lub piwnicach. Montaż budynku 100m2 zwykle trwa ok. 3-5 dni, po czym następują prace instalacyjne i wykończeniowe. Całość oddawana jest inwestorowi po ok. 4-6 tygodniach od rozpoczęcia montażu.

Zalety

– Bardzo dobra izolacyjność cieplna wszystkich przegród. Współczynnik przenikania ciepła przez przegrody „U” na poziomie 0,19W/m2K, przy wymaganym normowo Umin=0,30 W/m2K. Przekłada się to bezpośrednio na duże oszczędności w sezonie grzewczym, oraz przyjemne temperatury w pomieszczeniach w okresie letnim, bez konieczności stosowania energochłonnych klimatyzatorów. Budowa przegrody zewnętrznej oparta jest głównie na materiałach izolacyjnych takich jak twarde płyty pilśniowe, styropian czy wełna mineralna.

– Konstrukcja całego budynku wykonana jest z odpowiednio przygotowanego drewna konstrukcyjnego klasy C24 czterostronnie struganego i suszonego komorowo. Tak przygotowany materiał jest uodporniony biologicznie i przeciwogniowo, spełniający surowe wymogi niemieckich norm budownictwa DIN oraz norm Europejskich CE.

– Przyjemny i naturalny mikroklimat pomieszczeń, dzięki wyeliminowaniu do minimum prac betonowych mokrych, które niekorzystnie wpływają i oddziałują na domowników w okresie użytkowania domu. Suche ściany pozwalają na natychmiastowe wprowadzenie się do budynku bezpośrednio po zakończeniu budowy.

– Bardzo krótki czas realizacji. Przygotowanie płyty fundamentowej zwykle trwa ok. 2-3 tygodni, montaż domu w zależności od wielkości i stopnia skomplikowania zajmuje ok. 4-6 tygodni, po tym czasie budowa przekazywana jest inwestorowi do wykończenia wnętrz i zagospodarowania ogrodu.

– Bezstresowe budowanie. Oddajemy większość prac budowlanych w ręce jednej firmy dającej wieloletnią gwarancję na swój wyrób, bez konieczności wzywania co rusz to nowych ekip np. murarzy, cieśli, dekarzy, czy tynkarzy.

– Lekkość technologii pozwala na zmniejszenie kosztów przygotowania fundamentów. Nie ma potrzeby wykonywania masywnych ław i ścian fundamentowych. Doskonale sprawdza się izolowana termicznie płyta fundamentowa na podłożu filtracyjnym.

– Zwiększenie powierzchni użytkowej budynku. Poprzez mniejszą szerokość przegród zewnętrznych jak i wewnętrznych, technologia drewniana zyskuje ok. 10% powierzchni użytkowej względem budownictwa tradycyjnego, przy tym samym obrysie zewnętrznym. Przy budynku ok. 120m2 powierzchni użytkowej w obiekcie murowanym, zyskujemy ok. 12m2 na korzyść budownictwa drewnianego, czyli krótko mówiąc dostajemy 1 pokój gratis.

– Ogromna popularność tej technologii w Skandynawii, Niemczech, Francji czy Szwajcarii pozwala podejrzewać, że jeszcze kilka lat i my też „dojrzejemy” do ekologicznego i ekonomicznego budowania własnego wymarzonego domu w Polsce.

– Niskie koszty ogrzewania, już od 1,5 zł/m2 miesięcznie w okresach grzewczych przy budynkach indywidualnych i przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń.

PRZEKROJE:

Przekrój Ściany STANDARD

2
jhj